A A A

Pyłek kwiatowy to prawdziwa „bomba” zdrowotna. Posiada w swoim składzie 22 składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego odżywiania człowieka i zachowania zdrowia, dlatego jest często nazywany cudowną odżywkę. W jego skład wchodzą białka, aminokwasy, witaminy, makro- i mikroelementy. Zawiera więcej wartościowych substancji od miodu.

Pylek kwiatowy

Miód posiada bogate właściwości biologiczne, do których należą działania antybiotyczne i konserwujące, a także inne, mające pozytywny wpływ na skórę i narządy wewnętrzne.

Działanie antybiotyczne

Jedną z cenniejszych właściwości miodu jest jego działanie na bakterie chorobotwórcze dla człowieka. Przede wszystkim wymienić tutaj wypada ziarniaki Gram-dodatnie, takie jak gronkowce (Staphylococcus aureus) i paciorkowce (Streptococcus pyogenes, S. pneumoniae, S. mutans) oraz pałeczki Gram-ujemne (Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Salmonella typhi, Shigella dysenteriae, Pseudomonas aeruginosa). Poza tym miód działa na laseczki wąglika (Bacillus anthracis), prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis), rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis) oraz chorobotwórcze dla człowieka grzyby drożdżoidalne z rodzaju Candida.

Działanie lecznicze miodu było znane w różnych kulturach już przed wieloma wiekami. Około 360-370 lat p.n.e. patron lekarzy Hipokrates wraz z uczniami opracował ponad 300 przepisów na stosowanie miodu jako lekarstwa. Już wtedy znane było przeciwgorączkowe działanie miodu, a także jego właściwości wyciszające i uspokajające. Homer nazywał miód „słodką potrawą bogów”. Prowadzone w dzisiejszych czasach badania naukowe potwierdzają niezwykłe właściwości miodu. Wiemy, że istniejące w miodzie substancje i związki chemiczne działają jak antybiotyki – niszczą bakterie chorobotwórcze. Z całą pewnością można powiedzieć, że miód może być pomocny w leczeniu chorób układu oddechowego, krążenia, pokarmowego i moczowego, chorób skóry i błon śluzowych. Dzięki dużej zawartości glukozy i fruktozy miód jest produktem łatwo przyswajalnym przez organizm. Składniki miodu wchłaniane są bezpośrednio do krwi z żołądka z pominięciem przewodu pokarmowego. Miód jest produktem wysoko energetycznym – 100g dostarcza około 330 kcal.

Miód jest cennym produktem w żywieniu różnych grup osób, zwłaszcza małych dzieci, sportowców, osób wykonujących ciężką pracę fizyczną i umysłową, rekonwalescentów i osób starszych. Włączenie go do codziennego pożywienia ma także swoje uzasadnienie.

Przydatność miodu w różnych grupach wiekowych.

W fachowym piśmiennictwie znaleźć można dane na temat stosowania miodu w żywieniu dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci z niedowagą, zaburzeniami odżywczymi i brakiem łaknienia. U dzieci z zaburzeniami odżywiania i biegunką dobre efekty uzyskiwano, podając im mleko z odwarem ryżowym i miodem. Miód wpływał także korzystnie na dzieci z obniżonym poziomem hemoglobiny i krwinek czerwonych. Podawanie miodu zwiększało apetyt, przybieranie na wadze i polepszało obraz krwi. Miód przeciwdziałał także zaparciom, wzdęciom, sprzyjał wyrzynaniu się zębów, zapobiegał wymiotom, a także wywierał łagodne działanie uspokajające i nasenne.

Miód jest naturalną substancją, która ma różnorodne działanie lecznicze. Poszczególne rodzaje miodów polecane są na różne dolegliwości, a jego właściwości wynikają głównie z tego z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy.