A A A

Wygląda na to, że pszczoły, w swoim dobroczynnym zajęciu jakim jest zapylanie, w najbliższym czasie mogą mieć ciekawą konkurencję. Naukowcy na całym świeciu pracują nad zbudowaniem sztucznej pszczoły, czyli tak naprawdę latającego robota, kóry potrafiłby zapylać rośliny. Z drugiej strony, patrząc na zatrważający spadek liczby pszczół na całym świecie (dostępne są dane, które mówią spadku ich liczby o 30% rocznie w USA, a w Europie o około 20%) trudno mówić o konkurencji.

Rownież polscy naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznej pszczoły. Jak podaje Polskie Radio inżynierowie z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej tworzą urządzenie, które będzie zapylało rośliny. Małe roboty z wyglądu nie przypominają swojego naturalnego odpowiednika, ale mają być od niego bardziej wydajne, ponieważ nie będą szukać jedzenia. Ich głównym zadaniem będzie pomoc rolnikom w zapylaniu roślin.

Jak wyjaśnia dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej naukowcy prowadzą ostatnie prace, dzięki którym mechaniczne pszczoły będą latać.
Opracowano już system zbierania pyłku przez sztuczną pszczołę. Będzie on zbliżony do tego, który funkcjonuje w naturze. Mechaniczny owad zbierze pyłek dzięki elastycznej miotełce.
Sztuczne pszczoły, przynajmniej na początku, nie będą działać na wolnej przestrzeni, tylko w szklarniach. Na ten projekt naukowcy dostali ponad 1 mln zł z programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czy warto budować sztuczną pczołę?

Bez wątpienia jeśli zabraknie pszczół to ludzkość czeka głód. Są też inne pomysły na ratowanie sytuacji – np.w Chinach setki tysięcy ludzi próbuje zapylać rośliny ręcznie spejalnymi miotełkami.. Efekty nie mogą być satysfakcjonujące chociażby dlatego że niektórych roślin nie da się zapylic ręcznie. Wydaje się jednak, że wszystkie te "ludzkie" wysiłki powinny raczej być skoncentrowane na wyeliminowanie przyczyny wymierania pszczół. Już dzisiaj wiadomo, że jedną z głównych przyczyn jest stosowanie chemii w rolnictwie na dużą skalę. Może więc zamiast przeznaczać duże środki na zbudowanie robota należałoby zakazać stosowania groźnych dla pszczół pestycydów? Natura bez wątpienia lepiej poradzi sobie z zapylaniem niż człowiek.

PW

{jcomments on}