Pszczelarstwo to rzemiosło tak stare, że trudno nawet określić kiedy powstało. W zasadzie prawidłowa nazwa dawnego pszczelarstwa to bartnictwo – dawniej nie znano uli, tylko korzystano ze specjalnie wydrążonych w drzewach (głównie w dębach i sosnach) dziupli. Wbrew pozorom w dawnej Polsce nie były to działania przypadkowe. Bartodzieje w Polsce piastowskiej mieli własne cechy i prawa bartne uznane przez króla Kazimierza III Wielkiego i umieszczone w statutach wiślickich w 1347 roku. Było co regulować bo Polska za czasów Piastów była krajem zaopatrującym w miód i wosk kraje Europy Zachodniej.
Wróćmy jednak do nieco bliższych nam czasów.
Sekcja ta powstała, aby przybliżyć Wam na czym polega pszczelarstwo i co tak właściwie trzeba zrobić, aby słodki miód znalazł się na Waszych stołach:-) Postaram się opisać w prosty sposób wszystkie czynności, które pszczelarz wykonuje w ciągu roku.
Moja przygoda z pszczołami zaczęła się w 2011 r. Jak to zwykle bywa, aby rozpocząć jakąś działalność potrzebujmy inspiracji. W moim przypadku był to mój dziadek, który odkąd pamiętam trzymał przed domem kilkanaście uli. Pamiętam z dzieciństwa smak świeżych plastrów z miodem, które dziadek dawał nam podczas miodobrania. Tutaj ponownie cofnijmy się do przeszłości. Dziadek swoją przygodę z pszczołami rozpoczął jeszcze przed II Wojną Światową. Na zdjęciu (lata 30 XX wieku) widzimy go w towarzystwie starszego kolegi, od którego uczy się pszczelarskiego fachu.
Musiał kochać pszczoły bo swoją pasję kontynuował przez całe życie.
Właśnie – miłość do tego zajęcia jest tu sprawą kluczową. Bez tego ciężko jest mi sobie wyobrazić pracę z pszczołami. Wymaga ona wielkiego zaangażowania już na etapie pozyskiwania i utrwalania wiedzy, a następnie przy ciągłej opiece nad pszczołami. Przydaje się również przekonanie o wielkiej wartości pracy jaką wykonuję one dla ludzi – mam na myśli zapylanie roślin, bez którego ludzkości grozi głód.
Tyle wstępu, a teraz przejdźmy do konkretów:-) postaram się systematycznie zamieszczać wpisy o kolejnych pasjonujących wydarzeniach z życia mojej małej pasieki złożonej z niezwykle sympatycznych i dzielnych pszczółek:-)
PW
{jcomments on}